4 STAR DHM 0020 IP65
Adam Hall Cable
In stock
Key specifications
- Product type: Plugs and Connectors
- Connector type plug 1: XLR 5-pole female
- Connector type plug 2: XLR 3-pole male
- Weight: 45 g
- Weight: 0,02 kg
- Conductor material: OFC (Oxygen-free copper)
- Cable length: 0.2 m
- Cable jacket: PVC (Polyvinyl chloride)
- Cable diameter: 6.5 mm
Specifications
| Cable length | 0.2 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 6.5 mm |
| Cable colour | Black |
| Connector type plug 1 | XLR 5-pole female |
| Model name plug 1 | Adam Hall K4CXF5IP65 |
| Connector type plug 2 | XLR 3-pole male |
| Model name plug 2 | Adam Hall K4CXM3IP65 |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,34 mm² |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 45 g |
| Product type | Plugs and Connectors |
| Type | XLR Connectors |
| Poles | 5 |
| Gender | female |
| Cable diameter | 3.5 - 8 mm |
| Contacts | gold plated |
| Connection type | solder contacts |
| Color | silver, black + orange |
| Housing | die-cast zinc |
| Length | 73.6 mm |
| Diameter | 16,8 mm |
| Weight | 0,02 kg |
| Product type | Plugs and Connectors |
| Type | XLR Connectors |
| Poles | 3 |
| Gender | male |
| Cable diameter | 3.5 - 8 mm |
| Contacts | gold plated |
| Connection type | solder contacts |
| Color | silver, black + orange |
| Housing | die-cast zinc |
| Length | 70.8 mm |
| Diameter | 18.9 mm |
| Weight | 0,02 kg |
| Product type | Bulk Cable |
| Type | DMX & AES/EBU Cable |
| Color | Black |