3 STAR MMP 0100
Adam Hall Cable
In stock
Key specifications
- Connector type plug 1: 6.3 mm Jack TS
- Connector type plug 2: XLR 3-pole male
- Conductor impedance/km: 64 Ohm
- Weight: 100 g
- Contact material plug 1: Nickel plated/golden tip
- Cable length: 1 m
- Cable jacket: PVC (Polyvinyl chloride)
- Cable diameter: 6 mm
- Cable colour: Black
Specifications
| Cable length | 1 m |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 6 mm |
| Cable colour | Black |
| Connector type plug 1 | 6.3 mm Jack TS |
| Contact material plug 1 | Nickel plated/golden tip |
| Connector type plug 2 | XLR 3-pole male |
| Model name plug 2 | Adam Hall K4CXM3 |
| Contact material plug 2 | Nickel plated |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,31 mm² |
| Capacity/m | < 72 pF |
| Conductor impedance/km | 64 Ohm |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 100 g |