| Product type | Pedalboards |
| Material | Aluminium |
| Surface | Powder-coated |
| Width of the Cross Bars | 50 mm |
| Width | 605 mm |
| Height | 70 - 85 mm |
| Depth | 305 mm |
| Features | Height-adjustable, Adjustable cross bars |
| Weight Pedalbay | 1.51 kg |
| Weight | 4,355 kg |
| Accessories (included) | 2x black elastic bands, Soft carrying case with shoulder strap, allen key, approx. 3m hook tape |