| Type | Active |
| Peak output power | 480 W |
| RMS output power | 120 W |
| Amp class | Class D |
| Max. SPL peak | 115 dB |
| Max. SPL average | 96 dB |
| Number of inputs | 3 |
| Input connector types | 3.5 mm Jack TRS female |
| Protection features | Short circuit,
Overvoltage,
Overload |
| Colour | Black |
| Features | Audio Streaming (A2DP),
Bluetooth MIDI |
| Bluetooth® range | ≤70 m (Class 1-2) |
| Channels | 16 |
| Antenna connector | TNC female |
| Antennas | TNC female |
| Number of mic/line inputs | 2 |
| Mic/Line-in connector type | XLR combo socket |
| Number of microphone inputs | 2 |
| Mic-in connector type | XLR combo socket |
| Number of line inputs | 1 |
| Line-In connector type | XLR combo socket |
| Number of music inputs | 2 |
| Music inputs connector types | 3.5 mm Jack TRS female |
| Mixer | Yes |
| Mixer channels | 2 |
| Audio processing | 2 band EQ (High, Low) |
| Size | 10 " |
| Magnet | Ferrite |
| Driver size | 1 " |
| Design | Softdome Tweeter |
| Operation voltage | 100 V AC - 120 V AC / 50 - 60 Hz,
220 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Power supply type | Switched-mode power supply (SMPS) |
| Mains connector | IEC C14 plug male |
| Operating voltage | 12 V |
| Battery capacity | 5 Ah |
| Battery life | 8 h |
| Flange | 36 mm (0°/5°) |
| Cabinet material | Polypropylene |
| Width | 415 mm |
| Height | 525 mm |