| Type | Active |
| Peak output power | 2800 W |
| RMS output power | 1400 W |
| Amp class | Class D |
| Max. SPL peak | 131 dB |
| Max. SPL average | 121 dB |
| Frequency response | 42 - 20,000 Hz |
| Speaker system | Full-range chassis |
| Beam angle | Hor.: 140° / Vert.:15° |
| Number of inputs | 2 |
| Input connector types | XLR 3-pole female |
| Number of outputs | 2 |
| Output connector types | XLR 3-pole male |
| Protection features | Multiband Limiter,
Short circuit,
Overheating,
Direct current |
| Colour | White |
| Bluetooth® version | Bluetooth® 4.2 |
| Features | TrueWireless™ Stereo,
TrueWireless™ Mirroring,
App control |
| Bluetooth® range | ≤100 m (Class 1) |
| Supported audio codecs | SBC,
AAC,
aptX™ |
| Number of speaker outputs | 2 |
| Speaker output connection type | XLR 3-pole male |
| Min. Signal-to-noise ratio (SNR) | 106 dB |
| Size | 10 " |
| Quantity | 2 |
| Magnet | Neodymium |
| Voice coil | 3 " |
| Driver size | 1 " |
| Design | SonicGuide®,
WaveAhead®,
Softdome Tweeter |
| Operation voltage | 100 V AC - 120 V AC / 50 - 60 Hz,
220 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Power supply type | Switched-mode power supply (SMPS) |
| Rated power | 11 W |
| Max. Stand-by power consumption | 0 W |
| Mains connector | IEC C14 plug male |
| Cabinet material | Birch multiplex |
| Material thickness | 15 mm |
| Coating | HD coated Aluminium,
Multi layer mesh fabric |
| Cooling system | Convection cooling |
| Chassis material | Aluminium |
| Housing coating | HD coated Aluminium,
Multi layer mesh fabric |
| Width | 157 mm |