| Product type | PA Complete Systems Accessories |
| Type | PA |
| Capacitance | 3200 mAh |
| Rated Voltage | 28.8 V |
| Maximum discharge current | 10 A |
| Normal discharge current | 2.5 A |
| Charging current | 2.5 A |
| Battery manufacturer | LG Chem |
| Battery technology | Lithium-ion |
| Battery operation time at maximum load | 12 hours @ 98 dB (Lounge), 4 hours at 120 dB (DJ mode), 6 h @ 104 dB (Live music) |
| Charging time | 1.5 hours up to 80%, 2 hours up to 100% |
| Color | Black |
| Width | 82 mm |
| Height | 600 mm |
| Depth | 105 mm |
| Weight | 1,1 kg |