| Material | TPU (Thermoplastic polyurethane) |
| Surface structure | Ribbed |
| Colour | Black |
| Lid colour | Black |
| Maximum load (on 20 x 20 cm) | 2 t |
| Load per axle | 4 t |
| Chemical resistance | Petrol, Solvents (short-term contact), Oil |
| Hardness range (±4 Shore A) | 88 Shore A |
| Shape | Round |
| Quantity | 3 |
| Cable ducts size (W x H) | 35 mm x 30 mm - 35 mm x 35 mm |
| Duct length (effective length) | 1,005 mm |
| Meets TSCA | Yes |
| Meets CP65 | Yes |
| Fire protection class per DIN 4102-1 | B2 |
| Fire protection class per EN 13501-1 | E |
| Inflammability (UL 94) | V-2, HB |
| Ambient temperature | -30 - 60 °C |
| Length | 1,045 mm |
| Width | 290 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 5.85 kg |
| Certifications | Germany: TÜV Süd |