| LED data | 150 W Daylight white COB-LED |
| Luminous flux | 17,000 lm |
| LED PWM frequency | 800 Hz,
1,200 Hz,
2,000 Hz,
3,600 Hz,
12 kHz,
25 kHz |
| Correlated colour temperature (CCT) | 6,000 K |
| Colour rendering index (CRI) | > 90 (High CRI Filter: 90) |
| Controller protocols | DMX512,
RDM |
| Number of DMX control modes | 3 |
| Stand alone operating modes | Static,
Timer function |
| Data in connector | RJ-45 socket |
| Data out connector | RJ-45 socket |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 165 W |
| Cabinet material | Metal |
| Colour | White |
| Cooling system | Convection cooling |
| Protection class | IP20 |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Maximum air humidity (non-condensing) | 80 % |
| Width | 200 mm |
| Depth | 380 mm |
| Weight | 8.3 kg |
| Required Accessories | 1 x Omega-Montagebügel, 2 x Wechsellinse |