| Laser source type | Laser diode |
| Total laser power | 2,000 mW |
| Max. divergence | 1.1 mrad |
| Laser colors | RGB |
| Laser power red | 400 mW |
| Laser power green | 600 mW |
| Laser power blue | 1,000 mW |
| Max. scan angle | 40 ° |
| Drive | High-speed galvo |
| Scan speed (8° ILDA) | 25 kpps |
| Operating modes | ILDA |
| Data in connector | D Sub 25 male |
| Rated power | 75 W |
| Mains connector | Mains socket indoor power in male & powerCON® |
| Power out connector | Mains socket indoor power out male & powerCON® |
| Cabinet material | Aluminium |
| Colour | Black |
| Protection class | IP20 |
| Ambient temperature | 10 - 40 °C |
| Laser class | 4 |
| Width | 192 mm |
| Height | 114 mm |
| Depth | 238 mm |
| Weight | 4.2 kg |